"Chrońmy owady zapylające - naszych naturalnych sprzymierzeńców" Zofia Uhacz

Witam !!!

Jestem Gienia i należę do rodu pszczół miodnych. Dziś chciałabym opowiedzieć trochę o mnie i o mojej pracy. Jestem już duża - mierzę około 16 mm i żyję już 18 tygodni. Osobniki naszego gatunku żyją około 24 tygodni. A teraz kilka słów o pracy. Jestem małym trybikiem w ogromnej korporacji. Moja firma nazywa się "Ul ". Noszę uniform w czarno - żółte paski. Pracuję bardzo ciężko, ale jestem dumna z tego co robię. Jestem ZAPYLACZEM!!!! Zbieram pyłek kwiatowy, który przyczepia się do specjalnych poduszeczek przy moich odnóżach. Przysiadając na kolejnych kwiatach pozostawiam odrobinę pyłku i dzięki temu umożliwiam zapylenie. To bardzo twórcza praca. Dzięki mnie z kwiatów powstają owoce. Poza tym biorę udział w produkcji miodu. Gdybym chciała wyprodukować samodzielnie 1 kg miodu musiałabym odbyć około 60 000 lotów. Na szczęście mam wielu innych pomocników. Nasza szefowa, zwana powszechnie królową, składa jaja, z których wykluwa się rocznie około 150.000 nowych pracowników. To naprawdę dużo! Moi sąsiedzi też pracują w tej branży. Tuż obok mieszka motyl Emanuel, który jest świetnym zapylaczem. On pracuje w innej korporacji, ale o tym opowiem Wam innym razem.

Pozdrawiam - Gienia
Zofia Uhacz