Sprawozdanie z realizacji działań SK LOP przy Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku 2012/2013

1

 
Na początku roku szkolnego młodzież zapoznała się z planem działań Szkolnego Koła LOP.
W kolejnych miesiącach uczniowie poznawali różne zagadnienia zwiazane z ochroną przyrody i środowiska.

We wrześniu dominowały działania mające na celu poznanie problemów ochrony środowiska przyrodniczego. Uczniowie uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie Świata - Polska", zapoznali się z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków, która mieści się w Zakładzie Usług Komunalnych w Czersku, czy wzięli udział w warsztatach ,,Mój dom jest ekologiczny" w Centrum Eksperymentu w Gdyni.
Październik minął pod hasłem - "Opieka nad zwierzętami i roślinami". Uczniowie sprzątali Szkolną Ostoję Przyrody, sadzili drzewa i krzewy, z okazji "Święta Drzewa", uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Nadleśnictwa Czersk.
W listopadzie i grudniu Członkowie SK LOP zajmowali się tematyką związaną z lesistością w Polsce. Oglądali filmy edukacyjne, studiowali literaturę dot. naszych lasów. Mieli także okazję dowiedzieć się wiele przydatnych rzezczy, od leśnika, na temat zimowego dokarmiania ptaków i zwierzyny łownej.
Styczeń poświęcony był obserwacjom przyrodniczmym. Młodzież przypomniała sobie najważniejsze zasady prowadzenia obserwacji przyrodniczych, cechy dobrego obserwatora i przyrządy służące do poznawania przyrody, a póżniej mogła zastosować zdobytą wiedzę w terenie. W styczniu, w związku z powstaniem organizacji LOP, młodzież wykonała gazetkę przybliżającą wszystkim uczniom historię LOP.
W lutym członkowie SK LOP przygotowali projekt pt. ,,Dom jako Twoje najbliższe środowisko". Zajęcia te miały na celu przybliżyć uczniom wiadomości związane z segregacją odpadów, poznać i utrwalić pojęcia: recykling, kompaktory, utylizacja. Uczestniczyli także w ogólnopolskiej akcji :,,Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE?".
W marcu Wspólnie z innymi przyrodnikami opracowaliśmy program Tygodnia Kultury Ekologicznej (przygotowanie grupy odpowiedzialnej za przeprowadzenie eksperymentów w ,,Dzień Badacza"). Odbyło się także spotkanie z leśnikiem - pogadanka na temat wiosennego wypalania traw, bezpieczeństwo ppoż.
Kwiecień to miesiąc, w którym co roku organizujemy w związku z Dniem Ziemi Tydzień Kultury Ekologicznej. Płazy, gady, pajęczaki i owady to zwierzęta, które mogliśmy zobaczyć w przedstawieniu z okazji Dnia Ziemi.
Wielu gatunkom grozi wyginięcie! Jest to następstwem nieprzemyślanych działań człowieka. Stąd apel zwierząt do ludzi, aby nie niszczyli przyrody pod żadnym pozorem, nie wypalali traw , nie hałasowali na łonie natury
i nie niszczyli nawet mysiej dziury.
W maju i czerwcu młodzież zapoznała się z formami ochrony na terenie Nadleśnictwa Czersk. Uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na spacer po Czersku w celu poszukiwania pomników przyrody.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Przez cały rok członkowie SK LOP włączali się chętnie w akcje zbiórek baterii, puszek aluminiowych, plastikowych nakrętek i butelek oraz pielęgnują rośliny w gabinecie przyrodniczym i opiekują się świnką morską.
 
 
 
 
 
 

 

A to tylko niektóre z działań Szkolnego Koła LOP przy Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Całe sprawozdanie - kliknij tutaj (pdf.)
 
 

 

Opiekun Szkolnego Koła
Ligi Ochrony Przyrody
Ewelina Bąk

 

 
 
 
2 3

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b