Od 20 lat o ekologii w Zespole Szkół w Charzykowach 2014

SAM 1995Dnia 10 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Charzykowach odbył się XX Gminny Konkurs Ekologiczny dla szkół podstawowych gminy Chojnice. Tegoroczny temat konkursu był związany z kampanią "ZMIENIAJ NAWYKI - NIE KLIMAT!" i miał na celu popularyzację turystyki przyjaznej środowisku w naszym regionie.

Uczniowie z każdej szkoły przygotowali plakat wykonany dowolną techniką w formacie A1, który zachęci do poznania walorów przyrodniczych Borów Tucholskich dzięki turystyce pieszej i rowerowej oraz zaprezentowali jego treść w czasie pięciominutowej prezentacji. Przygotowane przez uczniów prace zostaną zaprezentowane podczas obchodów Dnia Ziemi w Warszawie dnia 27 kwietnia 2014 roku. Każda drużyna odpowiadała także na pytania dotyczące atrakcji turystycznych w Parku Narodowym "Bory Tucholskie" i Zaborskim Parku Krajobrazowym. Rozpoznawali również drzewa i krzewy oraz odpowiadali na pytania dotyczące pracy leśnika.

Coroczna organizacja konkursu jest możliwa dzięki zaangażowaniu współorganizatorów, którymi tradycyjnie są:
- Park Narodowy "Bory Tucholskie"
- Zaborski Park Krajobrazowy
- Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach
- Nadleśnictwo Rytel
- Liga Ochrony Przyrody – oddział powiatowy Chojnice
- Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej w Chojnicach.

W tym roku obecne były przedstawicielki Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Panie Wizytator: Wiesława Marcinkowska i Barbara Leśniewska. Pierwsze konkursy, które odbywały się w nieistniejącej szkole podstawowej w Jarcewie wspominała Pani Beata Burda - jedna z inicjatorek konkursu. Również należy podkreślić wysiłek włożony w popularyzację konkursu przez Panie Wandę Połomka i Romanę Gałczyńską.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:
Beata Grabowska - Park Narodowy "Bory Tucholskie",
Grażyna Jaszewska - Zaborski Park Krajobrazowy,
Beata Burda – Urząd Gminy Chojnice,
Sławomira Brunka – Prezes LOP Chojnice,
Marek Wituszyński – Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej.

Jury konkursu po podliczeniu punktów przyznało 3 pierwsze miejsca:
I miejsce - SP Ostrowite
II miejsce – SP Swornegacie
III miejsce – SP Nowa Cerkiew i SP Kłodawa.

Konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze. Przed zmaganiami konkursowymi uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez kółko teatralne pod kierunkiem Pani Ireny Palmowskiej. W organizację konkursu aktywnie włączyli się działacze LOP Chojnice: Sławomira Brunka, Marek Wituszyński, Marek Pałaszyński i Piotr Rynka. Sponsorem słodkiego poczęstunku była natomiast piekarnia Państwa Baczyńskich z Chojnic.

Piotr Rynka
ZS Charzykowy