W ramach zadania 10 października 2020 r. przeprowadzono szkolenie dla nauczycieli dotyczące biologii ptaków występujących w okolicy ludzkich siedlisk oraz zagrożeń wynikających z działalności człowieka.
Poruszono kwestie postępowania z rannymi lub młodymi ptakami oraz omówiono zasady bezpieczeństwa w kontakcie z nimi. Szkolenie przeprowadzono w Nadleśnictwie Kokoszka w którym od kilku lat prowadzona jest edukacja ekologiczna ze szczególnym uwzględnieniem ptaków.W ramach wyjazdu zwiedzono ścieżkę edukacyjną Kokoszka. Ścieżka zlokalizowana jest przy leśniczówce Kokoszka, ok. 2 km od wsi Swornegacie. Trasa o długości 1,5 km wiedzie nad brzegami jezior Długiego i Karsińskiego oraz rzeki Chociny. Wyznaczona została, aby przedstawić niektóre gatunki ptaków w powiązaniu z siedliskami w których bytują: rzeka, bagno, pas szuwarów, jezioro, pole uprawne i las. Dzięki wybudowanej czatowni podjęto próby obserwacji: błotniaka stawowego, bielika, czapli siwej, żurawia, gągoła, trzciniaka i wielu innych ptaków.
Odbyły się też warsztaty rzeźbiarskie z twórcą ludowym p. Józefem Faryno z Człuchowa podczas, których m.in. podejmowaliśmy próby rozpoznawać pospolitych ptaków po ich sylwetce, mieliśmy też okazję podpatrzyć sposoby rzeźbienia prostych sylwetek ptaków. Przygotowano też materiały do wykorzystania w pracy z uczniami dotyczące różnych gatunków ptaków i ich ochrony.
Czas trwania warsztatów 6 godzin.
Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku