Wycieczka członków Wejherowskiego Koła LOP na Wyspę Sobieszewską 2014

DSCF5688
Korzystając z ostatnich dni lata, 8 września br., dokonaliśmy kontynuacji wyprawy czerwcowej na wyspę Sobieszewską, a konkretnie do rezerwatu „Ptasi Raj". W wycieczce, pod przewodnictwem pani Wiktorii Rocławskiej, wzięli udział członkowie wejherowskiego koła LOP, a zarazem studenci Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Już w czasie drogi z Wejherowa do Gdańska przypomnieliśmy sobie wiadomości z historii powstania przekopu i tworzenia nowego ujścia Wisły, przekazane nam przez pana Gerarda Kaptura na czerwcowym spotkaniu. Właściwa przeprawa zaczęła się po wejściu na groblę.

Mieliśmy okazję poznać i podziwiać w naturze oraz uwieczniać na zdjęciach pięknie rosnące i obficie owocujące głogi jednoszyjkowe, dzikie róże oraz szarawe, jakby posypane popiołem krzewy rokitnika oblepione żółtymi owocami. Rozpoznaliśmy również kwitnącą komonicę zwyczajną, lnicę wonną, fioletowe pęki astrów solnych, a także krzewinki psianki słodkogórz, na której gałązkach były równocześnie fioletowe kwiatki i czerwone dojrzałe owoce, śliczne jak koraliki.

Krajobraz ten, wraz z wysokimi trawami, porastającymi brzegi grobli, kołyszącymi się na wietrze sprawiał wrażenie dzikości i niedostępności tego terenu. Nic dziwnego, że obszar ten stanowi znakomite siedlisko dla ptactwa, zapewniając im bezpieczeństwo i spokój, a także odpowiednie warunki do rozmnażania.

Zaobserwowaliśmy też dziwny rurociąg, biegnący wzdłuż grobli ujściem Wisły. Robotnicy pracujący przy nim na barce wyjaśnili nam, że jest to wyprowadzenie przez przepompownię „Bogatka" oczyszczonych ścieków z oczyszczalni Gdańsk Wschód rurociągiem tłocznym na odległość 2,5 km w głąb Zatoki Gdańskiej.

Pełna relacja z wyprawy - kliknij tutaj

Tekst Jolanta Czeczótka

DSCF5665 DSCF5670 DSCF5671 DSCF5675 DSCF5676 DSCF5678 DSCF5680 DSCF5682 DSCF5690 DSCF5691 DSCF5695 DSCF5698 DSCF5702 DSCF5704 DSCF5709 DSCF5713 DSCF5714