III Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny w Bolszewie 2016

uczestnicy 3 sejmik gimnazjum
W dniu 21 marca 2016 roku odbył się III Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Inicjatorem spotkania był Pan Dawid Kaczmarek – nauczyciel biologii w Samorządowym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie, a także Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie.

Sejmik składał się z dwóch części: prelekcyjnej i konkursowej. Otwarcia sejmiku dokonała dyrektor Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie Pani Katarzyna Paczoska. Na sejmiku zaszczycili nas swoją obecnością Pan Krzysztof Sapieha – kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Gminy Wejherowo, Pani Wiktoria Rocławska – długoletni Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie, Pani Jolanta Czeczótka z Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie, Pani Izabela Pleskot i Pani Olga Betcher – przedstawiciele Nadleśnictwa Wejherowo, Pani Marzena Zakonek z Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, Panie Magdalena Kalinowska i Katarzyna Borowiak z Akwarium Gdyńskiego.

Po obejrzeniu występu artystycznego o tematyce ekologicznej, przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli bolszewskiego gimnazjum Pani Agnieszki Zielonko i Marzeny Jędrzejewskiej, rozpoczęła się część konkursowa. W kategorii szkół gimnazjalnych zaproszenie przyjęło 5 szkół (łącznie 18 uczestników), a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych 10 szkół (łącznie 22 uczestników).

W kategorii szkół gimnazjalnych komisja konkursowa wyłoniła 5 miejsc. Pierwsze miejsce zajęła Agata Kotłowska - uczennica Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie, drugie miejsce Dominika Raether - uczennica Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie, trzecie miejsce – Witold Cechosz – uczeń Gimnazjum nr 1 w Wejherowie, czwarte miejsce – Marcin Kwidziński - uczeń Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie i piąte miejsce – Dominika Groth - uczennica z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych komisja konkursowa również wyłoniła 5 miejsc. Pierwsze miejsce zajął Szymon Stankowski – uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, drugie miejsce – Krzysztof Klimiuk - uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, trzecie miejsce Marcin Borowicz – uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, czwarte miejsce – Konrad Grych - uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, , piąte miejsce – Mateusz Duszyński  – uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

W trakcie prac komisji konkursowej uczniowie i goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia Pani Marzeny Zakonek z Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku na temat biologii nietoperzy.

Dodatkową atrakcją sejmiku była wizyta Pań z Gdyńskiego Akwarium. Uczestnicy sejmiku, ale również uczniowie z gimnazjum w Bolszewie, mieli możliwość obserwacji bałtyckich żyjątek, a także wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych „Bałtycka integracja".

Dzięki hojności sponsorów udało się nagrodzić wysiłek
wszystkich uczestników sejmiku. W tym roku nagrody otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Wejherowo, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Gdyńskiego Akwarium, Nadleśnictwa Wejherowo.

Chciałbym w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania za wspieranie i promowanie imprez o charakterze ekologicznym. Gdyby nie Państwa wsparcie i zaangażowanie organizacja takich przedsięwzięć byłaby niemożliwa.
Żywię głęboką nadzieję, iż w przyszłym roku uda się w jeszcze większym stopniu zaktywizować uczestników i rozszerzyć rangę tego wydarzenia.

Dawid Kaczmarek
Nauczyciel biologii w Samorządowym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie
Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie

1 laureaci LO 3 sejmik Bolszewo laureaci gimnazjum 3 sejmik bolszewo goście 3 sejmik przedstawienie 3 sejmik rozpoczęcie 3 sejmiku